Písečné duny tvoří jen 3% území. V pustině můžeme vidět jezera, která jsou často slaná. Teploty se zde mohou v zimě pohybovat kolem -40 °C v létě naopak až 40 °C. Jedná se o nejsušší oblast světa, protože za rok srážky nepřesáhnou 76 mm vody. To se samozřejmě projevuje i na její obydlenosti, která je nejnižší na světě.

Mezi nejvýznamnější rostliny patří tamaryšek, divoký tymián a stepní tráva. Ze zvířat tu narazíme na sněžného leoparda, kozorožce horského, ovce argali, gobijského medvěda, vzácného koně Převalského a další.
velbloudi na poušti

Vzhledem k množství ojedinělých druhů byly některé části Gobi prohlášeny za národní parky.

Nejsou tu jen rostliny a zvířata. Nachází se zde i naleziště tyrkysu, achátu, uhlí, ropy, křišťálu a jiných minerálů a nerostných surovin.

Připomeňme si i legendu o tajemném živočichu, který se nazývá Olgoj Chorchoj. Jedná se o slepého červa dlouhého 1 -1,5 metru dlouhého. Měl by žít v písečných oblastech a může i za lidská úmrtí.

Mongolská populace čítá asi tři miliony obyvatel, z nichž polovina žije stále starým nomádským způsobem života a svým obydlím nazývá plstí polstrované jutové stany. Vlastní stáda zvířat, spoléhají na dary přírody, vítr, déšť a řeky.

Pro turisty je tento způsob života romantický, ale zároveň nepředstavitelný.

Osadu Three Camel Lodge najdete ve stepním regionu u Pohoří Altaj, necelých 500 kilometrů od hlavního města Ulánbátar. Nejlepší způsob, jak se sem dostat, je cesta autem z Dalanzadgadu, malého regionálního letiště.
poušť gobi

Naleznete tu 40 jurt. Každá je ručně vyrobená ze dřeva a plsti. Vybavená je tradičním nábytkem. Všechny jurty jsou orientované podle tradice na jih, aby byl umožněn výhled na travnaté louky.

Díky absenci mobilní síti i wi-fi, se může kochat krásami země a vychutnat si ticho. Neobvyklé k této lokalitě jsou kamenné koupelny ke každé jurtě a vybavené pleťovou vodou z velbloudího mléka a po celém resortu je zavedená elektřina. Můžete vejít do hlavního stanu, kde se nachází luxusní kino, barový salonek a full service restaurace. Můžete navštívit i jurtu, kde vám bude provedena mongolská masáž praktikovaná po staletí.

Lodge recykluje organický odpad na farmách jako hnojivo, podporuje a staví skleníkové projekty. Místním rodinám pomáhá se zbožím během velkých zim.

Zajímavostí je, že výzkumníci z japonské univerzity v Okajamě tu nalezli stopu dinosaura 77 centimetrů širokou. Zachovala se pravděpodobně díky bahnitému povrchu, který se tu kdysi nacházel.

Pro obyvatele Ulámbátaru není běžné, aby v domácnostech měli tekoucí vodu. Koupat se chodí do veřejných sprch, kde bývá plno. Běžně se myjí v řece.

Tradiční kuchyně sestává z mléčných produktů a skopového upravovaného na spoustu způsobů.

Lidé jsou velice pohostinní. Odmítnutí pozvání je pro ně urážkou.

V současnosti se poušť stává největší solární elektrárnou světa. Stojí na ní více než 4 miliony panelů.

5.0
03