Vznik a průběh života všech virtuálních měn je založen na principu velmi složitých šifrovacích algoritmů, které není možné pochopitelně ani padělat, ani různým způsobem falšovat. Jsou tedy naprosto bezpečné.

Většina z nich je decentralizovaných, což znamená, že je nemonitorují, ani neregulují vládní organizace, ani jiné subjekty. Jsou nezávislé na klasickém bankovním sektoru.

digitální data

Transparentnost účtů a všech transakcí v rámci sítě z nich činí nezneužitelné projekty. Zabezpečení transakcí probíhá např. tak, že po vytvoření transakce se k ní připojí tzv. veřejný klíč dotyčného příjemce, a pochopitelně výše obnosu.

Unikátní podpis odesílatele potvrdí platnost transakce. U některých kryptoměn je možné pak zpětně transakce dohledat v historii na tzv. blockchainu, odkud lze také zjistit vlastníka virtuálních platidel.

Vyplatí se těžba mincí?

Pokud byste chtěli kryptoměny těžit, vyplatí se tato investice zejména u Etherea, Zcash, nebo Litecoinu. Pochopitelně i u jíných kryptoměn, záleží vždy ovšem na postupu těžby a na vhodném těžebním stroji. Virtuální měna Zcash byla dokonce vyhodnocena v roce 2017 za kryptoměnu roku a její hodnota za jednu minci vzrostla až na 8 tisíc korun.

nastavit vektory

Jestliže uvažujete o těžbě docela vážně, ideální je zapojit se do Zcash minnning poolu. Jedná se o specializovanou skupinu těžařů, která ve vzájemném propojení výkonného hardware vynáší jednotlivcům vyšší zisky, než kdyby pracovali samostatně. Obnáší to tedy kontaktovat vhodný pool, zajistit dle doporučení potřebné technické vybavení a stáhnout si software, který se distribuuje zdarma. Odborníci doporučují rovněž zajistit si hardwarovou peněženku, což je šifrovací trezor – ochrana proti hackerským útokům.

výměna kryptoměny

Nejpodstatnější částí hardwarové výbavy jsou grafické karty. Ty uskutečňují všechny výpočty a také jsou určující pro tzv. hashrate, což je ukazatel výkonnosti těžby. Základní deska pro osazení grafických karet musí mít potřebný počet slotů a většina výkonných strojů pracuje s více než 5 grafikami současně. Tomu také musí odpovídat příkon napájecího zdroje – většinou kolem 1,5 kW.