Klíčení semínek je novým trendem, kterému fandí čím dál, tím více lidí. Další a další lidé, kteří si doma připravují chutnou zásobu vitamínů v podobě křupavých klíčků, neustále přibývají. A není se čemu divit. Kde jinde získáte takovou porci vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších cenných látek za tak skvělou cenu a tak snadno? To vám žádný výživový doplněk nenabídne.
naklíčené fazolky.jpg

Pokud tedy nad klíčením zatím stále jen uvažujete, vyzkoušejte ho také. Nepotřebujete k tomu vůbec nic speciálního. Hodit se vám může snad jen speciální nádoba na klíčení v podobě stohovatelných misek, které umožňují pohodlné proplachování ve větším počtu najednou, ale když budete chtít, tak se i bez ní hravě obejdete.

Každopádně to, co je naprosto nezbytné, jsou semena na klíčky. Existuje celá řada vhodných rostlin, jejichž semena můžete klíčit. Oblíbené jsou třeba fazole mungo, sója, řeřicha, chia semínka, ředkvička, pískavice, slunečnice, ale i mnohé jiné druhy rostlin. Určitě si mezi nimi postupným zkoušením vyberete takové, které vám nejvíce zachutnají. Různé druhy rostlin vám ale také mohou nabídnout různé zdraví prospěšné látky, což může být další kritérium, podle kterého si semínka zvolíte.
miska fazolek.jpg

A všechno ostatní je maximálně jednoduché. Semena vysypte na misku, rozprostřete je do jedné, anebo v případě velkých semen do více vrstev, a zalijte je vodou. Semena by měla být ponořena alespoň jeden až dva centimetry pod vodní hladinou, neboť při bobtnání výrazně zvětší svůj objem. Jakmile nabobtnají, vodu slijte a udržujte je nadále vlhká postupným proplachováním, zhruba třikrát denně. Jakmile se objeví klíčky, počkejte, až dorostou do vhodné velikosti a můžete sklízet. Záleží už jen na vás, zda si je vychutnáte v podobě křupavého salátu, zajímavé přílohy anebo jen tak. Vaší fantazii a chutím se meze nekladou. Dobrou chuť!