Len je jednou z prvních rostlin, které se začaly používat pro výrobu nití a následně látky. Je to vysoká, rákosovitá rostlina s modrými květy, která má dlouhá vlákna. Ta se po namočení lehce dají stočit do nití, ze kterých se vyrobí látka a z té kousky různého oblečení.
Kvůli skvělým vlastnostem, které lněná látka má, se z ní začalo znovu vyrábět oblečení. A získala si spoustu příznivců, kteří z ní udělali součást moderního světa.
luční kytičky

Výhody lněné látky

1.       Odolnost
Vlákno lnu je mnohem více odolné než vlákno bavlny. Pevnost tohoto vlákna zajišťuje samozřejmě i pevnost samotného oděvu. Tvar vlákna se nezmění ani namáčením, spíše se stanou pro pokožku ještě příjemnější. Aby tato vlastnost byla zachována, je potřeba o látku správně pečovat. Při praní je potřeba navolit program pro jemné prádlo, nepoužívat bělidlo, neždímat, protože tohle všechno vede k oslabení vlákna. V sušičce se ale látka sušit může, i když úplně nejlepší je, nechat ji uschnout přirozeně na vzduchu.
2.       Snadná péče
Velkou výhodou lněné látky je, že je přirozeně vlnitá. V tom je vlastně kouzlo celé její krásy, které bychom vyrovnáváním zničili. Proto látku není třeba žehlit.
rozkvetlý len
3.       Prodyšnost
Další skvělou vlastností je, že jsou skvěle prodyšné. To umožňuje pohyb vzduchu a rychle tak uvolňuje vlhkost. Vlhké prostředí je skvělým prostředím pro vznik bakterií a mikrobů, které vyvolávají alergické reakce nebo podráždění kůže. Sice látka není úplně antialergická, ale rozhodně je dobrou volbou pro ty, kteří nějakou alergií trpí.
4.       Vhodné pro každou sezonu
Vlákno lnu je lehké a prodyšné, proto je tak oblíbené v parních letních dnech. Jeho další vlastností je to, že je to přirozený izolátor, který ale snadno propouští vlhkost, což způsobuje, že se člověk zbytečně v teple nezapotí a tím pádem mu pak v chladnějším prostředí není zima. Takže je vhodnou volbou i na podzim či dokonce v zimě.
5.       Vhodné pro každou příležitost
Moderní lněné oblečení nabízí různé střihy a styly, které jsou vhodné jak k běžnému nošení, tak i k formálním událostem.