Losy vznikly v americkém státě Massachusetts a odtud se rozšířily do celého světa. Lidi na nich fascinuje možnost okamžité výhry bez losování. Pouze koupit, setřít a zjistit ihned zda jste vyhráli. V ČR jsou známé od roku 1989 a patří mezi nejpopulárnější hazard. Cena losů se pohybuje mezi dvaceti až pěti sty korunami. Losy se neustále mění, tak aby upoutaly pozornost kupujících. Staré losy končí a místo nich přicházejí nové. Lákají svým designem a hlavně inzercí vysoké možné výhry. Ale kupovat los pouze podle výše inzerované možné nejvyšší výhry by bylo nerozumné. Důležité informace totiž lze najít na druhé straně losu. Nejvíce by Vám tedy pro možnou výhru měla zajímat výherní jistina, která se nejčastěji uvádí mezi 50 -70% . Zpravidla se dá říct, že vyhrává každý třetí až čtvrtý los. Pro mnohé je ovšem výhra i to, že se jim vrátí investice do losu. Některé losy nabízejí i variantu druhé výhry. Všem to spočívá? Jedná se o losy nevýherní, z kterých se losují další výhry, které ovšem už nejsou peněžní, ale věcné. Vyhrává se například auto, pračka, kolo, zájezd a podobně.
 loterie euromillions

Matematici versus stírací los

 
Mnoho lidí doufá, že alespoň jednou za život zažiji tu sladkou výhru nějakého většího obnosu. Existuje i pár vyvolených, kteří se na loterii dívají jako na matematické řešení problému. Stačí mít tedy na to spoustu volného času a být geniální.
 
 zlaté prase

Ověření stíracích losů

 
Každý vydaný los obsahuje ověřovací kód, který je důmyslně zašifrován, aby se vyloučili podvodné praktiky. V praxi to znamená to, že výrobce losů pošle společnosti data i s údaji o výhrách. Tato hazardní společnost pošle tyto data firmě, která tyto údaje nahraje do terminálů neboli on-line systémů. Na terminálech je poté možné zkontrolovat každý výherní los, protože terminál dešifruje každý ověřovací kód uvedený na losu. Každý vydaný los má také svou platnost, která musí být na losu uvedená a pohybuje se většinou v době 2 let.